Pielęgnacja Kota Brytyjskiego

Pielęgnacja

Koty brytyjskie są bardzo czyste i dbają o własną higienę, ich pielęgnacja nie wymaga zbyt wielu czynności. W zupełności wystarczy raz w tygodniu przeczesać futerko grzebieniem, aby zebrać obumarłe i stare włosy nie naruszając podszerstka. Jest to ważne przede wszystkim ze względu na ograniczenie połykania przez kota martwych włosów w trakcie wylizywania się i tworzenia zbitych kul włosowych – pilobezoarów.

Uszy i oczy wymagają jedynie przetarcia. Z oczu usuwamy śpioszki ,które pojawiają się po nocnym odpoczynku. Uszka sprawdzamy i przecieramy delikatnie małżowinę gazikiem(nie używamy patyczka),jak jest taka potrzeba ,z reguły zdrowe ucho jest czyste. Jeśli zauważymy jakąś niepokojącą nas wydzielinę zarówno z oka jak i ucha, udajemy się z kotkiem do weterynarza.

Uwaga na kamień nazębny!!!

Kamień nazębny może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, oraz  przyczynić się do powstania poważniejszych problemów zdrowotnych np. choroby serca , nerek. Są koty które mają większą skłonność do  zapadania na choroby dziąseł , a lekarze nie potrafią jednoznacznie określić dlaczego . Pomocniczym sposobem w walce z kamieniem są  preparaty stomatologiczne (typu pasty ,chusteczki),jednak nie wszystkie koty za takimi zabiegami  przepadają.  Gonitwa za kotem i stres przy tym to nic dobrego.

Jeśli mamy kota , który nie toleruje takich zabiegów , to dobrym sposobem w utrzymaniu czystości jamy ustnej naszego pupila jest podawanie mięsa pokrojonego w paski lub grubszą kostkę. Kot będzie musiał  dokładnie pogryść mięsko przed połknięciem, oczyszczając przy tym ząbki z osadu.